Sort by:
285 products
285 products
These Damascus VG10 scissors are a level up from your standard kitchen shears. The separable blades allows them to be easily washed and sharpened, and the acrylic resin handles ensure good hygiene.
Spec
- Origin (Made in): Seki, Gifu Prefecture, Japan
- Brand: Mcusta Zanmai
- Model No.: KPD-200
- Type: Kitchen Scissors
- Blade
- Steel Type: VG10
- Hardness: 60-61 HRC
- Hand-sharpened
- Blade Length: 75mm (2.9")
- Handle
- Material: Acrylic Resin
- Color: Black
- Overall Length: 200mm (7.9")
- Weight: 102g (3.60oz)
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon oak |
| HRC: | 63 |
165mm Ginsan Stainless Steel Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 120g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Stainless Steel |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ~61 |
165mm VG10 Core Black Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 150g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 164gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Slicer |
| Blade Length: | 240mm |
| Weight: | 170g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
165mm VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Manufactured in Sakai, Japan, Sakai Takayuki knives are world renowned for their quality, durability, and precision. Sakai has a rich history of knife making, with the crafting of samurai swords in this area dating back over 600 years. Today, it is estimated that approximately 90% of Japanese chef knives come from Sakai.Master craftsman Mr. Keijiro Doi oversees the operations, as does his son Itsuo Doi, Keido Sugihara, and Yukinori Oda.
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
