Sort by:
259 products
259 products
165mm SG2 Powdered Stainless Steel Bunka Knife
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 164gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 179gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 164gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Senzo Professional SG2 - 2 Knife Set with Magnetic Strip
Senzo Professional SG2 - 2 Knife Set with Magnetic Strip
Senzo Professional SG2 - 3 Knife Set with Magnetic Strip
Senzo Professional SG2 - 3 Knife Set with Magnetic Strip
Senzo Professional SG2 - 4 Knife Set with Magnetic Strip
Senzo Professional SG2 - 4 Knife Set with Magnetic Strip
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 90mm |
| Weight: | 76gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 91gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
