Hatsukokoro
Sort by:
239 products
239 products
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
$415.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
$415.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Stainless Clad Gyuto 240mm - Ebony
$472.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Stainless Clad Gyuto 240mm - Ebony
$472.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 143g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.5mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Migaki Clad |
| HRC: | 61 |
| Handle: | Octagon Ebony |
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka 165mm & 120mm |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 298g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Soft Iron Clad |
| HRC: | ~62 |
| Handle: | Octagon Wenge W/Black Horn |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
