Sort by:
353 products
353 products
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
$415.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
$415.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto 210mm, Bunka 165mm & Petty 150mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 203mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/Synthetic Turquoise |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
Bundle contains Bunka 200mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Bunka 200mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Specifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
