Sort by:
175 products
175 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 225g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/tadafusa-seido-sld-tsuchime-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-takayuki-kurokage-vg10-gyuto-210mm-burnt-oak');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-takayuki-kurokage-gyuto-210mm-dark-carbon-fibre');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 173mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 101g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/nakagawa-x-kikumori-ginsan-tsuchime-yanagiba-180mm');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 262g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-shironiko-deba-165mm-w-saya');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 298g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Soft Iron Clad |
| HRC: | ~62 |
| Handle: | Octagon Wenge W/Black Horn |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hatsukokoro-shirasagi-blue-2-tsuchime-honesuki-150mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 27mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.3mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: |
Dyed Maple Octagon |
| HRC: |
∼62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/satoshi-nakagawa-ginsan-tsuchime-petty-150mm-turquoise');
});">
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hatsukokoro-ryuhyo-kurozome-sg2-damascus-2-knife-set-persimmon');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
