Sort by:
265 products
265 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Height @ Heel: | 30mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple with White Spacer |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.6mm |
| Weight: | 77g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple with White Spacer |
| HRC: | ∼62 |
Specifications
*All knives in this batch have a small machi gap for added pinch grip comfort*
| Style: | Honesuki - Double Bevel |
| Blade Length: | 136mm |
| Overall Length: | 280mm |
| Height @ Heel: | 34mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.9mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Nigara Hamono SG2 Kurouchi Tsuchime Kiritsuke Petty 150mm - Western Ironwood
$479.00 USD
Unit price perNigara Hamono SG2 Kurouchi Tsuchime Kiritsuke Petty 150mm - Western Ironwood
$479.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | SG2 Core, Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 115mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 73g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Height @ Heel: | 32mm |
| Spine Thickness @ Heel/Mid: | 1.8mm/1.8mm |
| Weight: | 66g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Double Blonde |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Stainless Steel |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Deba - Left Handed |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 312g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 6mm |
| Blade Material: | White 3 |
| Handle Material: | Oval Magnolia w/ Black Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 275mm |
| Height @ Heel: | 30mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 74.2g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Ebony w/Black Buffalo Horn |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 93g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 394g |
| Blade Height @ Heel: | 62mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 8mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
