Sort by:
1396 products
1396 products
Specifications
Bundle contains Gyuto 21cm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards & Yoshoku Whetstone
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone & Honing Rod
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Boning |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 161g |
| Blade Height @ Heel: | 38mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 243g |
| Blade Height @ Heel: | 39mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 184g |
| Blade Height @ Heel: | 44mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 197g |
| Blade Height @ Heel: | 44mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 241g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Honesuki |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 330mm |
| Weight: | 170g |
| Blade Height @ Heel: | 38mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.1mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 90mm |
| Overall Length: | 200mm |
| Weight: | 57g |
| Blade Height @ Heel: | 24mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone, Honing Rod & Habitat Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 150mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone, Honing Rod & Porter 5 Pocket PVC Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Knife Information
A classy, low-cost serrated bread knife made in Japan. The 27cm length makes for easy cutting of all types of bread.
| Style: | Bread Knife |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 103grs |
| Blade Material: | Stainless Steel (AUS8) |
| Handle Material: | Timber |
Knife Information
A classy, low-cost serrated bread knife made in Japan. The 27cm length makes for easy cutting of all types of bread.
| Style: | Bread Knife |
| Blade Length: | 270mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | Stainless Steel (AUS8) |
| Handle Material: | Timber |
Knife Information
A classy, low-cost serrated bread knife made in Japan. The 27cm length makes for easy cutting of all types of bread.
| Style: | Bread Knife |
| Blade Length: | 330mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Material: | Stainless Steel (AUS8) |
| Handle Material: | Timber |
Knife Information
Who doesn't want a whale knife? Hand-forged carbon steel with soft iron clad. A perfect utility/chopper with great edge retention.
STEEL BREAKDOWN – Blue Steel is a traditional high-carbon steel made by Hitachi Metals in Japan. It is the favourite steel of many knife makers and chefs across the world for its fantastic edge holding ability, toughness, and ease of sharpening. It contains few stainless elements, and as such will develop a patina, and develop rust spots if left wet after use. It requires a little more care and maintenance than something like VG-10 (Stainless Steel), so consider this when purchasing a Blue Steel knife as your first Japanese knife.
Specifications
| Style: | Utility |
| Edge Length: |
58mm |
Knife Information
Who doesn't want a whale knife? Hand-forged carbon steel with soft iron clad. A perfect utility/chopper with great edge retention.
STEEL BREAKDOWN – Blue Steel is a traditional high-carbon steel made by Hitachi Metals in Japan. It is the favourite steel of many knife makers and chefs across the world for its fantastic edge holding ability, toughness, and ease of sharpening. It contains few stainless elements, and as such will develop a patina, and develop rust spots if left wet after use. It requires a little more care and maintenance than something like VG-10 (Stainless Steel), so consider this when purchasing a Blue Steel knife as your first Japanese knife.
Specifications
| Style: | Utility |
| Edge Length: | 62mm |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
