Sort by:
1443 products
1443 products
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 175mm |
| Overall Length: | 297mm |
| Weight: | 151g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.5mm |
| Blade Material: | Chromax Semi Stainless Core w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Brown Pakka Wood |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 125mm |
| Overall Length: | 235mm |
| Weight: | 50g |
| Blade Height: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Ebony Bolster |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 182mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Weight: | 569g |
| Blade Height @ Heel: | 86mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.4mm |
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 155mm |
| Overall Length: | 285mm |
| Weight: | 423g |
| Blade Height @ Heel: | 66mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.2mm |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 82g |
| Blade Height @ Heel: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Knife Information
Who doesn't want a whale knife? Hand-forged carbon steel with soft iron clad. A perfect utility/chopper with great edge retention.
STEEL BREAKDOWN – Blue Steel is a traditional high-carbon steel made by Hitachi Metals in Japan. It is the favourite steel of many knife makers and chefs across the world for its fantastic edge holding ability, toughness, and ease of sharpening. It contains few stainless elements, and as such will develop a patina, and develop rust spots if left wet after use. It requires a little more care and maintenance than something like VG-10 (Stainless Steel), so consider this when purchasing a Blue Steel knife as your first Japanese knife.
Specifications
| Style: | Utility |
| Edge Length: |
58mm |
Specifications
| Style: | Chinese Cleaver |
| Blade Length: | 212mm |
| Overall Length: | 327mm |
| Weight: | 274g |
| Blade Height @ Heel: | 92mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 1.3mm |
| Product Code: | KKF1912 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
