Sort by:
1443 products
1443 products
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
$413.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
$413.00 USD
Unit price per200mm VG10 Core Black Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 200mm |
| Weight: | 175g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 179gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Knife Information
A classy, cleverly designed bread knife made by Suncraft in Japan. The 2 alternating types of serrations make for easy cutting of bread of all kinds. The deserving winner of the Good Design Awards for kitchenware.
| Style: | Bread Knife - Right handed |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 113g |
| Blade Material: | Stainless Steel |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon oak |
| HRC: | 63 |
Knife Information
Who doesn't want a whale knife? Hand-forged carbon steel with soft iron clad. A perfect utility/chopper with great edge retention.
STEEL BREAKDOWN – Blue Steel is a traditional high-carbon steel made by Hitachi Metals in Japan. It is the favourite steel of many knife makers and chefs across the world for its fantastic edge holding ability, toughness, and ease of sharpening. It contains few stainless elements, and as such will develop a patina, and develop rust spots if left wet after use. It requires a little more care and maintenance than something like VG-10 (Stainless Steel), so consider this when purchasing a Blue Steel knife as your first Japanese knife.
Specifications
| Style: | Utility |
| Edge Length: |
58mm |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 90g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
