Sort by:
157 products
157 products
166mm VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 166mm |
| Overall Length: | 308mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
165mm Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 314mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | 61 |
164mm White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 164mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
170mm Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 122g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
168mm VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 168mm |
| Overall Length: | 312mm |
| Height @ Heel: | 48.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 158g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
~170mm White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Weight: | 175grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62-63 |
130mm White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Ko-Bunka |
| Blade Length: | ~130mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Weight: | 132g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62-63 |
167mm Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 168g |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Oak Octagon |
| HRC: | ~63-64 |
~170mm Ginsan w/Stainless Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | Ginsan w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Ko-Bunka |
| Blade Length: | ~130mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Weight: | 132g |
| Blade Material: | |
| Handle Material: | |
| HRC: | ~62-63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
