Sort by:
152 products
152 products
167mm Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 168g |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Oak Octagon |
| HRC: | ~63-64 |
~170mm Ginsan w/Stainless Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | Ginsan w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Ko-Bunka |
| Blade Length: | ~130mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Weight: | 132g |
| Blade Material: | |
| Handle Material: | |
| HRC: | ~62-63 |
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
174mm Blue 2 Core w/Soft Iron Kurouchi Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 174mm |
| Overall Length: | 325mm |
| Weight: | 186g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | .6mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | 62 |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165 - Double Blonde
$446.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165 - Double Blonde
$446.00 USD
Unit price per165mm Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 156g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.4mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad |
| HRC: | 63-64 |
| Handle: | Octagon Mausoleum w/Blonde Buffalo Horn |
Hatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Bunka 180mm - Dark Maple
$627.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Bunka 180mm - Dark Maple
$627.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Santoku 180mm - Carbon Fibre
$627.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Santoku 180mm - Carbon Fibre
$627.00 USD
Unit price per170mm SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 181g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus |
| Handle: | Octagon Ebony |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
