Sort by:
181 products
181 products
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 90g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/senzo-clad-aus10-135mm-petty');
});">
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 90mm |
| Weight: | 76gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/senzo-professional-sg2-paring-90mm');
});">
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/kurogane-blue-2-bunka-165mm');
});">
Specifications
| Style: | Bone Chopper |
| Overall Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 845g |
| Blade Height @ Heel: | 98mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 7mm |
| Product Code: | KKF1602 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/cck-carbon-bone-cleaver');
});">
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/senzo-universal-vg10-210mm-gyuto');
});">
Specifications
| Style: | Chinese Cleaver |
| Blade Length: | 212mm |
| Overall Length: | 327mm |
| Weight: | 274g |
| Blade Height @ Heel: | 92mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 1.3mm |
| Product Code: | KKF1303 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/cck-carbon-chinese-cleaver');
});">
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Boning |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/senzo-clad-aus10-boning-165mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 125mm |
| Overall Length: | 235mm |
| Weight: | 50g |
| Blade Height: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Oval Walnut |
| HRC: | ~60 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/tadafusa-hocho-kobo-sld-petty-125mm');
});">
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 182mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Weight: | 569g |
| Blade Height @ Heel: | 86mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.4mm |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/suncraft-cleaver-180mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
