Sort by:
183 products
183 products
Specifications
| Style: | Chinese Cleaver |
| Blade Length: | 212mm |
| Overall Length: | 327mm |
| Weight: | 274g |
| Blade Height @ Heel: | 92mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 1.3mm |
| Product Code: | KKF1303 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/cck-carbon-chinese-cleaver');
});">
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka 165mm & 120mm |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/hatsukokoro-kurogane-blue-2-2-piece-set');
});">
170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/kurogane-blue-2-bunka-165mm');
});">
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Boning |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/senzo-clad-aus10-boning-165mm');
});">
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 182mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Weight: | 569g |
| Blade Height @ Heel: | 86mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.4mm |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/suncraft-cleaver-180mm');
});">
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/senzo-clad-aus10-santoku-165mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
