Sort by:
418 products
418 products
Meet your new go-to for keeping your essential tools safe and close at hand. The Porter 3-Pocket Knife Bag is crafted from sturdy 1000D PVC, designed to handle the everyday demands of any kitchen. With a touch of buffalo leather trim, it brings a bit of timeless style wherever you go.
The three pockets provide just the right amount of space for your most-used knives and utensils, making it easy to stay organized whether you're heading to work or off to a culinary event. It’s all about keeping your gear secure, accessible, and ready for whatever’s next.
Features:
- Built from tough 1000D PVC for everyday use and easy to clean
- Buffalo leather trim adds a stylish touch
- Three pockets for your essential tools
- Perfectly portable for life on the move
Specifications
Bundle contains Bunka 200mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Bunka 200mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Specifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 91gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Yoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Bubinga
$415.00 USD
Unit price perYoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Bubinga
$415.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Mono Bubinga |
| HRC: | 63 |
Yoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Ebony
$415.00 USD
Unit price perYoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Ebony
$415.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Mono Ebony |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 63g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
Produced by Tetsu Kasuya, Asia first winner of the World Brewers Cup in 2016. A mini drip kettle for easy drip brewing of a single cup. This kettle is only intended to hold hot water. It cannot be placed on heat sources such as a gas flame or induction cooktop.
Colour: Matte Black
Width: 19.6 cm
Height: 11 cm
Diameter: 10 cm
Capacity: 500ml
Weight: 0.4kg
Material: Stainless steel
Full instructions: https://www.hario.com/product/KDK-500.pdf
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Boning |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 125mm |
| Overall Length: | 235mm |
| Weight: | 50g |
| Blade Height: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Oval Walnut |
| HRC: | ~60 |
The ultimate curation of all of our bets selling chef tools.
Bundle Includes:
- Black Quenelle Spoon (Large + Small)
- Plating Spoon
- Saucing Spoon
- Offset Tweezers (15cm & 20cm)
- Curved Tip Tweezers (20cm)
- Solid Plating Spatula
- Slotted Spatula
- 30cm Plating Tweezers
- Stainless Steel Zester
- Large Spatula
- Hatsukokoro Kitchen Scissors
- Suncraft Ever Peeler (Right Handed)
- Large Fish Scalers
- Fishbone Tweezers
- Sakai Takayuki Fishbone Pliers
- Oyster Knife
- Flexible Spatula (Small)
- PVC Chef Tool Pouch
The ultimate curation of all of our bets selling chef tools.
Bundle Includes:
- Silver Quenelle Spoon (Large + Small)
- Plating Spoon
- Saucing Spoon
- Offset Tweezers (15cm & 20cm)
- Curved Tip Tweezers (20cm)
- Solid Plating Spatula
- Slotted Spatula
- 30cm Plating Tweezers
- Stainless Steel Zester
- Large Spatula
- Hatsukokoro Kitchen Scissors
- Suncraft Ever Peeler (Right Handed)
- Large Fish Scalers
- Fishbone Tweezers
- Sakai Takayuki Fishbone Pliers
- Oyster Knife
- Flexible Spatula (Small)
- PVC Chef Tool Pouch
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
