Sort by:
419 products
419 products
Produced by Tetsu Kasuya, Asia first winner of the World Brewers Cup in 2016. A mini drip kettle for easy drip brewing of a single cup. This kettle is only intended to hold hot water. It cannot be placed on heat sources such as a gas flame or induction cooktop.
Colour: Matte Black
Width: 19.6 cm
Height: 11 cm
Diameter: 10 cm
Capacity: 500ml
Weight: 0.4kg
Material: Stainless steel
Full instructions: https://www.hario.com/product/KDK-500.pdf
If you asked: "Give me a stone that isn't too soft, isn't too hard, has great feedback, is splash and go, and has its own base but won't cost me an arm and a leg,", we're reaching for the Shapton Kuromaku every time.
Somewhat reminiscent of the Chosera (albeit with a slightly thinner stone), the Kuromaku are a splash and go dream. Softer than the Glass HR, harder than Suehiro Cerax, they represent excellent value.
Grit: #120 Very Coarse (Only for larger repairs)
Weight:
Dimensions:
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Knife Information
Who doesn't want a whale knife? Hand-forged carbon steel with soft iron clad. A perfect utility/chopper with great edge retention.
STEEL BREAKDOWN – Blue Steel is a traditional high-carbon steel made by Hitachi Metals in Japan. It is the favourite steel of many knife makers and chefs across the world for its fantastic edge holding ability, toughness, and ease of sharpening. It contains few stainless elements, and as such will develop a patina, and develop rust spots if left wet after use. It requires a little more care and maintenance than something like VG-10 (Stainless Steel), so consider this when purchasing a Blue Steel knife as your first Japanese knife.
Specifications
| Style: | Utility |
| Edge Length: |
58mm |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 281mm |
| Height @ Heel: | 29mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 96g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Yoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$2,639.00 USD
Unit price perYoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$2,639.00 USD
Unit price per
Produced by Tetsu Kasuya, Asia first winner of the World Brewers Cup in 2016. A mini drip kettle for easy drip brewing of a single cup. This kettle is only intended to hold hot water. It cannot be placed on heat sources such as a gas flame or induction cooktop.
Colour: Matte Black
Width: 16.5 cm
Height: 10 cm
Diameter: 9 cm
Capacity: 300ml
Weight: 0.3kg
Material: Stainless steel
Full instructions: https://www.hario.com/product/KDK-300.pdf
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
