Sakai Kikumori
Sort by:
128 products
128 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 262g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 173mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 101g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
Saya specifically for CHOYO Kiritsuke Gyuto 270mm. Please note that purchases of this saya for other knives will not be exchanged or refunded.
166mm VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 166mm |
| Overall Length: | 308mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 281mm |
| Height @ Heel: | 29mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 96g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 168mm |
| Overall Length: | 320mm |
| Height @ Heel: | 58mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 196g |
| Blade Material: | White 2 Core, Soft Iron Nashiji Clad |
| Handle Material: | Oak Octagon |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 193mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Saya ONLY for CHOYO Kiritsuke Gyuto 210mm. Please note that purchases of this saya for other knives will not be exchanged or refunded.
164mm White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 164mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Nakagawa x Sakai Kikumori SG2 Mirror Kiritsuke Gyuto 210mm - Ebony and Blonde
$1,523.00 USD
Unit price perNakagawa x Sakai Kikumori SG2 Mirror Kiritsuke Gyuto 210mm - Ebony and Blonde
$1,523.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Kiritsuke Yanagiba |
| Blade Length: | 262mm |
| Overall Length: | 420mm |
| Height @ Heel: | 33mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.2mm |
| Weight: | 203g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 281mm |
| Height @ Heel: | 29mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 107g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Hatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Dark Maple
$1,194.00 USD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Dark Maple
$1,194.00 USD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Ebony & Blonde
$1,194.00 USD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Ebony & Blonde
$1,194.00 USD
Unit price perSaya ONLY for CHOYO Kiritsuke Bunka 180mm. Please note that purchases of this saya for other knives will not be exchanged or refunded.
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
