Sort by:
267 products
267 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Weight: | 97g |
| Blade Height: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tadafusa-seido-sld-tsuchime-petty-135mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 27mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.3mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: |
Dyed Maple Octagon |
| HRC: |
∼62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/satoshi-nakagawa-ginsan-tsuchime-petty-150mm-turquoise');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Height @ Heel: | 30mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/nigara-hamono-blue-super-migaki-tsuchime-petty-150mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 281mm |
| Height @ Heel: | 29mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 96g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/sakai-kikumori-kikuzuki-kuro-petty-150mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Weight: | 88g |
| Blade Height @ Heel: | 35mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | White 1 Core, Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/matsubara-hamono-white-1-kurouchi-petty-150mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 142mm |
| Overall Length: | 267mm |
| Height @ Heel: | 33mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 95g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/nigara-hamono-vg10-tsuchime-damascus-petty-150mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Weight: | 66g |
| Blade Height @ Heel: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | AUS10 Core, Mirror Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak w/Black Lacquer |
| HRC: | 60 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-aus-10-nami-damascus-petty-80mm');
});">
Specifica
| Style: | Honesuki - Double Bevel |
| Blade Length: | 136mm |
| Overall Length: | 280mm |
| Height @ Heel: | 34mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.9mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/nigara-hamono-sg2-kurouchi-tsuchime-honesuki-150mm-ebony');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
