Sort by:
80 products
80 products
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Petty 150mm & Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Habitat 6 Pocket Knife Roll
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm & Kiritsuke Sujihiki 250mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Gyuto 210, Gyuto 240, Petty and Habitat Magnetic Benchtop Holder
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm & Gyuto 240mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm & Gyuto 240mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm, Gyuto 240mm & Sujihiki 250mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes below knives, and Habitat Magnetic Benchtop Holder
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm, Gyuto 240mm & Sujihiki 250mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Habitat 6 Pocket Magnetic Strip
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm, Gyuto 240mm & Sujihiki 250mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Paring 80mm, Petty 120mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Kurouchi w/Iron Clad |
| HRC: | ~63 |
Nigara Hamono Blue Super Tsuchime 2 Knife Set with Porter Knife Bag - Ebony
$556.00 USD
Unit price perNigara Hamono Blue Super Tsuchime 2 Knife Set with Porter Knife Bag - Ebony
$556.00 USD
Unit price perSpecifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 150m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 150mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 150m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 150mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Sakai Takayuki Kurokage Dark Carbon Fibre 2 Knife Set - 1000/3000 Whetstone
$407.00 USD
Unit price perSakai Takayuki Kurokage Dark Carbon Fibre 2 Knife Set - 1000/3000 Whetstone
$407.00 USD
Unit price perSakai Takayuki Kurokage Dark Carbon Fibre 3 Knife Set With Magnetic Strip
$603.00 USD
Unit price perSakai Takayuki Kurokage Dark Carbon Fibre 3 Knife Set With Magnetic Strip
$603.00 USD
Unit price perChef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
