Sort by:
1397 products
1397 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 174g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
| HRC: | 63 |
Yoshikane (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Nakiri 165mm - Bubinga
$347.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Nakiri 165mm - Bubinga
$347.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 317mm |
| Weight: | 178g |
| Blade Height @ Heel: | 53.5mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.9mm |
| Blade Material: |
SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Mono Bubinga |
| HRC: | 63 |
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$407.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$407.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$482.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$482.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 214mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Nashiji Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 244mm |
| Overall Length: | 399mm |
| Weight: | 213g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | White 2 core, Nashiji Stainless Clad |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | |
| HRC: | 63 |
165mm SKD Core, Stainless Nashiji Cladding Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 174g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Hakata |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 323mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.4mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 317mm |
| Weight: | 178g |
| Blade Height @ Heel: | 53.5mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.9mm |
| Blade Material: |
SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 277mm |
| Weight: | 81g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Sp
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 435mm |
| Weight: | ~170g |
| Blade Height @ Heel: | 41mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.7mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Tsuchime Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Tsuchime Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
