Sort by:
1397 products
1397 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Tsunehisa White 2 Stainless Clad Tsuchime Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$151.00 USD
Unit price perTsunehisa White 2 Stainless Clad Tsuchime Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$151.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Yamawaki Hamono Nakagawa Satoshi Blue 1 Damascus Kiritsuke Yanagiba 360mm
$1,279.00 USD
Unit price perYamawaki Hamono Nakagawa Satoshi Blue 1 Damascus Kiritsuke Yanagiba 360mm
$1,279.00 USD
Unit price per165mm SKD Core, Stainless Nashiji Cladding Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
165mm SKD Core, Stainless Nashiji Cladding Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Octagon Dark Carbon Fiber |
| HRC: | 63 |
165mm SKD Core, Stainless Nashiji Cladding Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Octagon Maple Turquoise |
| HRC: | 63 |
Yoshikane (Hatsukokoro) SKD Nashiji Extra Tall Gyuto 240mm - Carbon Fibre
$626.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) SKD Nashiji Extra Tall Gyuto 240mm - Carbon Fibre
$626.00 USD
Unit price perChef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
