Sort by:
The Benriner is the industry standard for mandoline slicers. Made in Japan, it features sharp, adjustable sainless steel blades that create paper-thin slices and perfect julienne cuts.
Total width: 90mm
Total length: 315mm
With three interchangable blades included, choose from fine, medium, and coarse cuts. Compact, durable, and essential for precise vegetable prep.
This Slicer by Benriner is exactly what you would expect from a high-quality Japanese mandoline. Crafted with stainless steel blades that are extremely sharp, watch your fingers!
Total width: 90mm
Total length: 315mm
This mandoline is lightweight and adjustable, we will perfectly slice, cut, and julienne vegetables for salads with precision. Comes with three interchangeable blades - fine, medium, and coarse.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 185mm |
| Overall Length: | 325mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | .6mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 172g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$313.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$313.00 USD
Unit price per165mm SG2 Core, Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 134g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 142g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagon |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 160mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 152g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: |
Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
