Sort by:
550 products
550 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | mm |
| Weight: | g |
| Blade Height @ Heel: | mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | mm |
| Weight: | g |
| Blade Height @ Heel: | mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 147g |
| Blade Height @ Heel: | 42mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | VG1, Stainless Clad |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 170g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | VG1, Stainless Clad |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 (White) Core, Stainless Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Yoshikane (Hatsukokoro) SKD Nashiji Extra Tall Gyuto 240mm - Carbon Fibre
$626.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) SKD Nashiji Extra Tall Gyuto 240mm - Carbon Fibre
$626.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 174g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$407.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$407.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji SS Clad Kiritsuke 210mm - Ebony
$430.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji SS Clad Kiritsuke 210mm - Ebony
$430.00 USD
Unit price perChef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
