Sort by:
550 products
550 products
Knife Information
Tadafusa manufacture their knives in the city of Sanjo, well known across Japan as the ‘town of blacksmiths’. The likes of Yoshikane, Hinoura, and Kawamura all hail from the same city. Tadafusa was founded in 1948 by Sone Torasaburo, who began making sickles, knives, and other bladed tools using traditional forging methods, but then began to specialise in kitchen knives, which has culminated in the immaculate pieces you see here.
Best paired with a camellia oil, wooden saya and a 1000/6000 whetstone
This knife is great for:
✅ Those wanting a fairly easy knife to maintain, but don't mind carbon steel maintenance
✅ Those who like slightly thicker and heavier knives with comfy western style handles
✅ Pinch grip cutters
✅ Larger cutting (larger meats etc)
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 397mm |
| Weight: | 215g |
| Blade Height: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 363mm |
| Weight: | 196g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: |
Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 158g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel/Mid: | 1.8mm/1.8mm |
| Blade Material: | Chromax Semi Stainless Core w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Brown Pakka Wood |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 155g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.6mm |
| Blade Material: | VG10 Stainless Steel, Stainless Clad |
| Handle Material: | Western Black Pakka Wood |
| HRC: | ~60 |
Knife Information
Not much needs to be said that the lovers of Takeda Hamono don't know already. Legendary Blacksmith Shosui Takeda works with a small team in Niimi, Japan to craft his masterpieces. Their striking appearance is instantly recognisable, big, tall kurouchi blades, with a very low grind, super light weight, and exceptional performance that have now taken on a cult status among knife lovers around the world.
We have been extremely lucky to have snagged a few of these pieces for our customers.
Please note our order is being finalised, and a purchase of this product is expected to ship to you mid September. Specifications quoted below may vary very slightly due to the handmade nature of these knives.
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Height: | 66mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Blue Super Core w/stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Stabilized Maple w/Black Pakka Bolster |
| HRC: | ~63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 247mm |
| Overall Length: | 389mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 66mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue Super Core w/Stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Stabilized Maple w/Black Pakka Bolster |
| HRC: | ~63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 275mm |
| Overall Length: | 415mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Height @ Heel: | 68mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue Super Core w/Stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Stabilized Maple w/Black Pakka Bolster |
| HRC: | ~63-64 |
Knife Information
Takeshi Saji has perhaps one of the widest ranges of blade finishes and stylistic creations of any blacksmith in Japan. He works with all Japanese Carbon Steels, as well as R2, VG10, and others. He crafts his own Damascus in Rainbow, Diamond, and Black Nickel finishes, and fits a wide range of handle types. He can truly do it all, and all at the ripe young age of 73. To this day he produces functional works of art out of the Takefu Knife Village in Japan, surrounded by other like-minded craftsman.
Best paired with a camellia oil, wooden saya and a 1000/6000 whetstone
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 248g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Rainbow Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Desert Ironwood |
| HRC: | ~63 |
Knife Information
Takeshi Saji has perhaps one of the widest ranges of blade finishes and stylistic creations of any blacksmith in Japan. He works with all Japanese Carbon Steels, as well as R2, VG10, and others. He crafts his own Damascus in Rainbow, Diamond, and Black Nickel finishes, and fits a wide range of handle types. He can truly do it all, and all at the ripe young age of 73. To this day he produces functional works of art out of the Takefu Knife Village in Japan, surrounded by other like-minded craftsman.
Best paired with a 22cm felt lined blade guard and a 1000/6000 whetstone
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 248g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | R2/SG2 Core, Diamond Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Desert Ironwood |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 259g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | R2/SG2 Core, Diamond Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Turquoise |
| HRC: | ~64 |
Knife Information
Takeshi Saji has perhaps one of the widest ranges of blade finishes and stylistic creations of any blacksmith in Japan. He works with all Japanese Carbon Steels, as well as R2, VG10, and others. He crafts his own Damascus in Rainbow, Diamond, and Black Nickel finishes, and fits a wide range of handle types. He can truly do it all, and all at the ripe young age of 73. To this day he produces functional works of art out of the Takefu Knife Village in Japan, surrounded by other like-minded craftsman.
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 248g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | R2/SG2 Core, Diamond Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Desert Ironwood |
| HRC: | ~64 |
Knife Information
Takeshi Saji has perhaps one of the widest ranges of blade finishes and stylistic creations of any blacksmith in Japan. He works with all Japanese Carbon Steels, as well as R2, VG10, and others. He crafts his own Damascus in Rainbow, Diamond, and Black Nickel finishes, and fits a wide range of handle types. He can truly do it all, and all at the ripe young age of 73. To this day he produces functional works of art out of the Takefu Knife Village in Japan, surrounded by other like-minded craftsman.
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 250mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 215g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | R2/SG2 Core, Diamond Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Desert Ironwood |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 200g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel/Mid: | 2mm/2mm |
| Blade Material: | VG-10W Rainbow Damascus Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
| HRC | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 200g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel/Mid: | 2mm/2mm |
| Blade Material: | VG-10W Rainbow Damascus Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
| HRC | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 391mm |
| Height @ Heel: | 48.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 225g |
| Blade Material: | House Blend Blue Super Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Yo Western |
| HRC: | ~65-66 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Carbon Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Birch w/White G10 Spacer |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Carbon Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | |
| Blade Length: | |
| Overall Length: | |
| Weight: | |
| Blade Height @ Heel: | |
| Bevel: | |
| Spine Thickness @ Heel: | |
| Spine Thickness @ Mid: | |
| Blade Material: | |
| HRC: | |
| Handle Material: |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
