Sort by:
285 products
285 products
Specifications
| Style: | Chinese Cleaver |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 356mm |
| Weight: | 303g |
| Blade Height @ Heel: | 88mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.9mm |
| Blade Material: | White 2 w/Stainless Clad Kurouchi |
| Handle Material: | Eco Timber |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.6mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 295mm |
| Weight: | 102g |
| Blade Height @ Heel: | 34mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.6mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Kurouchi Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 386mm |
| Height @ Heel: | 53.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Weight: | 224g |
| Blade Material: | VG10 Core, Tsuchime Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: | Honesuki |
| Blade Length: | 155mm |
| Overall Length: | 292mm |
| Weight: | 139g |
| Blade Height @ Heel: | 39mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel/Mid: | 2mm/2mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Nashiji Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
Hajimaru translates to "Begin" or to "Start", and it's a fitting name for these Japanese knives that were designed to be the perfect entry point into upgrading your knives at home. They are well constructed from tried and tested materials like Ginsan and VG10, all crafted in the Seki area, are easy to maintain (and to gift) and won't break the bank.
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
