Sakai Kikumori
Sort by:
114 products
114 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 161g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | ATS34 Core, Stainless Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~61-62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-minamo-ats34-damascus-gyuto-240mm-persimmon');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 368mm |
| Weight: | 214g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SK Carbon Steel |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
| HRC: | ~61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-nihonko-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 394g |
| Blade Height @ Heel: | 62mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 8mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-shironiko-deba-210mm-w-saya');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 342mm |
| Weight: | 126g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-shironiko-yanagiba-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 232mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 161g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-shironiko-yanagiba-240mm-w-saya');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 263mm |
| Overall Length: | 416mm |
| Weight: | 199g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-shironiko-yanagiba-270mm');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 283g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/ Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-deba-165mm');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 309g |
| Blade Height @ Heel: | 55mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-deba-180mm');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 407g |
| Blade Height @ Heel: | 60mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 8mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/ Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-deba-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 378mm |
| Weight: | 147g |
| Blade Height @ Heel: | 31.5mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-yanagiba-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 260mm |
| Overall Length: | 431mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/ Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-yanagiba-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 290mm |
| Overall Length: | 443mm |
| Weight: | 209g |
| Blade Height @ Heel: | 34.5mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-yanagiba-300mm');
});">
166mm VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 166mm |
| Overall Length: | 308mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~60 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-vg10-2-set-piece');
});">
166mm VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 166mm |
| Overall Length: | 308mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~60 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825343694__product-grid', '/products/sakai-kikumori-vg10-bunka-165mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
