Sort by:
413 products
413 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 74g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
Specifications
*Bundle Includes 1000/3000 Grit Whetstone, Magnetic Strip, Guide, Edge Guards and Nagura*
| Style: | Gyuto, Santoku & Petty |
| Blade Length: | 210mm, 165 & 135mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG1 Stainless Steel |
| Handle Material: | Western Handle |
| HRC: | ~59 |
The final run of our V1, the 1.2kg food press, designed for precision, even cooking, and optimal heat contact. Perfect for pressing meats, vegetables, and sandwiches, this weight ensures a consistent sear while reducing cooking time.
V2 with silicon coated handle due December.
Diameter: 138mm
Thickness: 15mm
Made from high-quality stainless steel.
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$407.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$407.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$482.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$482.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 435mm |
| Weight: | g |
| Blade Height @ Heel: | 41mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.7mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Tsuchime Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
