Sort by:
413 products
413 products
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm, Gyuto 240mm & Sujihiki 250mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
Hatsukokoro Ryusui (Unbranded) Blue 2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Ebony
$301.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryusui (Unbranded) Blue 2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Ebony
$301.00 USD
Unit price perB Grade
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$482.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$482.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$528.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$528.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 225mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad |
| HRC: | 63-64 |
| Handle: | Octagon Indian Rosewood w/Blonde Buffalo Horn |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Paring 80mm, Petty 120mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Kurouchi w/Iron Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Hatsukokoro x Nakagawa Blue 1 Migaki Bunka 180mm - Dark Carbon Fibre (Seconds)
$347.00 USD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa Blue 1 Migaki Bunka 180mm - Dark Carbon Fibre (Seconds)
$347.00 USD
Unit price per
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 191g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Blue & White Steel Damascus, Acid Etched |
| Handle Material: | Octagon Magnolia w/ Blonde Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | ~62-63 |
Accessories Information
This 1000/4000 kit is the perfect maintenance bundle for keeping both carbon and stainless knives in top condition. A synthetic marvel made by Morihei Japan, the Hishiboshi whetstones feel like natural stones, require no soaking, are extremely long lasting and offer excellent tactile feedback.
- Size: 210 x 75 x 26mm
- 840g
Accessories Information
This 500/1000/4000 kit is the perfect bundle to move more stubborn steels like SG2 or HAP40, or for minor chip repairs, as well as for keeping both carbon and stainless knives in top condition. A synthetic marvel made by Morihei Japan, the Hishiboshi whetstones feel like natural stones, require no soaking, are extremely long lasting and offer excellent tactile feedback.
- Size: 210 x 75 x 26mm
- 840g
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
