Sort by:
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 160mm |
| Overall Length: | 297mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height: | 46mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 4mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 2mm |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Ambidextrous Walnut Hybrid |
| HRC: | ~60 |
Double thickness, heavy-duty canvas knife roll.
- Elastic loops
- 6 slots for knives/tools
- Steel rings
- Fits knives with an overall length of 430mm
- Pocket width 65mm
- Leather-lined pocket ends for extra durability
- To be used in conjunction with blade guards
- Unfolded measurements: 650mm tall x 590mm wide
Double thickness, heavy-duty canvas knife roll.
- Elastic loops
- 6 slots for knives/tools
- Fits knives with an overall length of 430mm
- Pocket width 65mm
- Leather-lined pocket ends for extra durability
- To be used in conjunction with blade guards
- Unfolded measurements: 650mm tall x 590mm wide
Double thickness, heavy-duty canvas knife roll.
- Elastic loops
- 6 slots for knives/tools
- Steel rings
- Fits knives with an overall length of 430mm
- Pocket width 65mm
- Leather-lined pocket ends for extra durability
- To be used in conjunction with blade guards
- Unfolded measurements: 650mm tall x 590mm wide
Double thickness, heavy-duty canvas knife roll.
- Elastic loops
- 6 slots for knives/tools
- Fits knives with an overall length of 430mm
- Pocket width 65mm
- Leather-lined pocket ends for extra durability
- To be used in conjunction with blade guards
- Unfolded measurements: 650mm tall x 590mm wide
Double thickness, heavy-duty canvas knife roll.
- Elastic loops
- 6 slots for knives/tools
- Steel rings
- Fits knives with an overall length of 430mm
- Pocket width 65mm
- Unfolded measurements: 650mm tall x 590mm wide
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
