-
Shop Knives{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
-
Brands/Blacksmiths{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
- Ashi Hamono
- Blenheim Forge
- CCK
- Fujiwara Kanefusa FKM (Seki Souma)
- HADO
- Hajimaru
- Hatsukokoro
- Higonokami (Folding Knife)
- Hinoura Hamono
- Kajibee
- Kei Kobayashi
- Kisuke
- Kyohei Shindou
- Leszek Sikon
- Masakage
- Masamoto Sohonten
- Masutani
- Matsubara Hamono
- Morihei
- Naohito Myojin
- Naoki Mazaki
- Nigara Hamono
- Okeya
- Sakai Kikumori
- Sakai Takayuki
- Shigefusa
- Shigeki Tanaka
- Satoshi Nakagawa
- Seido
- Shiro Kamo
- Shizu Hamono
- Shoichi Hashimoto
- Suncraft
- Tadafusa
- Tadokoro Hamono
- Takamura
- Takayuki Shibata
- Takeshi Saji
- Tetsujin Hamono
- Tojiro
- Toshihiro Wakui
- Tsunehisa
- Yoshikane
- Yoshimi Kato
- Yu Kurosaki
-
Knife Types{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
- Bread Knives
- Bunka (General Purpose)
- Cleaver (General Purpose)
- Deba (Fish - Single Bevel)
- Gyuto (General Purpose)
- Higonokami (Folding Knife)
- Honesuki (Poultry - Single Bevel)
- Honyaki
- Kiritsuke (General Purpose)
- Nakiri (Vegetables)
- Petty (Utility)
- Santoku (General Purpose)
- Steak/Table Knives
- Sujihiki (Protein - Double Bevel)
- Yanagiba (Protein - Single Bevel)
- Specialty
-
Steel Types{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
-
Budget{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
Knife Sets{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >Sharpening Gear{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >-
By Brand
-
Finishing{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
Accessories{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >Homewares{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" > -
- Log in
-
My cart0
Matsubara Hamono Knives
Matsubara knives originate from a small factory in Nagasaki and the business is headed by Tanaka Kama Kogyo. The story of Matsubara Hamono is about as fascinating as is gets. He is a 4th generation blacksmith, and has been making knives for over 20 years. The history of Matsubara blades can be traced back to the Battle of Dan-no-ura of 1185. The supply of Matsubara is highly limited due to the small family-run nature of the workshop, with the father and son team employing only a handful of others to supply worldwide demand of their incredible knives.
Sort by:
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Weight: | 205g |
| Blade Height @ Heel: | 60mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | White 1 Core, Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 188g |
| Blade Height @ Heel: | 54mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Shirogami 1 Core, Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~62 |
Showing 18/18
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
