Sort by:
96 products
96 products
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
*Bundle Includes Santoku, 1000/3000 Grit Whetstone,
Nagura Stone and Sharpening Guide Clip
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 128g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/Iron Clad |
| Handle Material: | Chestnut w/Plastic Ferrule |
| HRC: | 61 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 154g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/Iron Clad |
| Handle Material: | Walnut w/Plastic Ferrule |
| HRC: | 61 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 128g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/Iron Clad |
| Handle Material: | Walnut w/Plastic Ferrule |
| HRC: | 61 |
Hatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Santoku 180mm - Dark Carbon Fibre
$332.00 USD
Unit price perHatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Santoku 180mm - Dark Carbon Fibre
$332.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.5mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Iron Kurouchi Clad |
| HRC: | 62 |
| Handle: | Octagon Bubinga |
B-GRADE BLACK FRIDAY PROMOTION DETAILS
These pieces are classified as B-Grade stock from the supplier. All sales are final and no individual pieces can be selected. Your piece may contain one or more cosmetic issues, some examples are listed below:
- Missing Rear Stamp
-Incomplete Makers Mark
-Uneven Damascus Pattern
-Small surface pitting
We have included photos of these issues to the best of our ability.
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 330mm |
| Weight: | 250g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Polished Damascus Iron Clad |
| Handle: | Octagon Ebony |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 172g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 165mm |
| Blade Material: | Shirogami Carbon Steel Core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Thickness at midpoint: | ~2.8mm |
| Handle Material: | Magnolia w/Black Plastic Bolster |
| Weight: | 145g |
| HRC: | 63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
