Sort by:
624 products
624 products
Hatsukokoro Hikari SLD Damascus Kurozome Gyuto 195mm - Sandalwood
Hatsukokoro Hikari SLD Damascus Kurozome Gyuto 195mm - Sandalwood
Yoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$2,619.00 USD
Unit price perYoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$2,619.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Chinese Cleaver |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 356mm |
| Weight: | 303g |
| Blade Height @ Heel: | 88mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.9mm |
| Blade Material: | White 2 w/Stainless Clad Kurouchi |
| Handle Material: | Eco Timber |
| HRC: | ~62-63 |
Nakagawa x Sakai Kikumori White 2 Mt Fuji Honyaki - 2 Knife Bundle
Nakagawa x Sakai Kikumori White 2 Mt Fuji Honyaki - 2 Knife Bundle
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 193mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 182g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Hatsukokoro Kujaku V-Toku 2 Rainbow Damascus Petty 150mm - Sandalwood
Hatsukokoro Kujaku V-Toku 2 Rainbow Damascus Petty 150mm - Sandalwood
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
