Sort by:
The final run of our V1, the 1.2kg food press, designed for precision, even cooking, and optimal heat contact. Perfect for pressing meats, vegetables, and sandwiches, this weight ensures a consistent sear while reducing cooking time.
V2 with silicon coated handle due December.
Diameter: 138mm
Thickness: 15mm
Made from high-quality stainless steel.
170mm Blue Super Core, Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 134g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Weight: | 70g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Our new V2 1.2kg chef press, designed for precision, even cooking, and optimal heat contact. Now with a silicon covered handle for better grip and heat protection. Perfect for pressing meats, vegetables, and sandwiches, this weight ensures a consistent sear while reducing cooking time.
Diameter: 138mm
Thickness: 15mm
Made from high-quality stainless steel.
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 63g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
