Sort by:
180 products
180 products
Hatsukokoro Ryusui (Unbranded) Blue 2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Ebony
$301.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryusui (Unbranded) Blue 2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Ebony
$301.00 USD
Unit price perB Grade
Specifications
| Style: | Sakimaru Yanagiba |
| Blade Length: | 300mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 217g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Soft Iron Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle: | Octagon Dyed Maple w/White Spacer |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Yanagiba |
| Blade Length: | 327mm |
| Overall Length: | 480mm |
| Weight: | 326g |
| Blade Height @ Heel: | 40mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.3mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Kurouchi Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle: | Octagon Ebony |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Paring 80mm, Petty 120mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Kurouchi w/Iron Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 255g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm (thicc) |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 114g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Damascus Clad |
| Handle Material: | Walnut Octagon w/ Maple Ferrule |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagon |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 275mm |
| Overall Length: | 420mm |
| Weight: | 163g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
